מוצר מובנה

מוצר מובנה, אחד ממוצרי ההשקעה הפופולאריים בשנים האחרונות ברחבי העולם!

אז מה הוא המוצר המובנה?

מוצר מובנה הפך למכשיר השקעה פופולרי המעניק פתרון למשקיעים אשר מעוניינים להיחשף להשקעות בשוק ההון ובמקביל ליצור לעצמם גם הגנה על ההשקעה, מה שהופך לאטרקטיבי במשוואת הסיכון-סיכוי. המוצר המובנה הינו נכס פיננסי המונפק לרוב ע"י תאגידים בנקאיים ומפוקחים, בין הגופים המנפיקים מוצרים מובנים בעולם ניתן למנות את גולדמן זאקס, סיטי, UBS ועוד. למוצר מובנה יש מאפיינים שונים וניתן להתאים ולבחור לכל מוצר את משך ההשקעה, הריבית, תדירות חלוקת הקופונים ורמות הסיכון.

כיום משקיעים רבים משקיעים בשוק ההון באמצעות השקעה ישירה, והם חשופים גם לעליות וגם לירידות בשווקים. עם זאת, מוצר מובנה מאפשר פתרון מכיוון שהוא כולל בתוכו גם השקעה בנכס הבסיס וגם הגנה של ההשקעה. זה נותן שקט למשקיע שיכול להשקיע וליהנות מהעליות, ולקבל הגנה במצבים של ירידות בשווקים ובנכס הבסיס.

אחד היתרונות המרכזיים של מוצרים מובנים הוא הגמישות והיכולת שלהם לעמוד ביעדי השקעה ספציפיים. ניתן לעצב אותם כך שיתאימו למגוון רחב של פרופילי סיכון, משמרניים ועד אגרסיביים. ישנם מספר סוגי מוצרים מובנים וביניהם:

1. מוצר מובנה על נכס בסיס כדוגמת מדד מניות, אשר מעניק הגנה מלאה לקרן במחיר של קיטום הרווח .
2. מוצר מובנה על נכס בסיס כדוגמת מדד מניות או קבוצה של מניות נבחרות אשר מעניק הגנה עד לירידה מסויימת בנכסי הבסיס וכנגד מעניק למשקיעים ריבית ידועה מראש.
3. מוצר מובנה על נכס בסיס אשר מעניק הגנה חלקית על קרן ההשקעה של המשקיע לצד ריבית ידועה מראש אותה מקבל המשקיע.

הסרטונים שלנו

מה זה תכנון פיננסי ופנסיוני, מהן השקעות אלטרנטיביות ומהם היתרונות
של מוצרים מובנים? מוזמנים לשמוע בסדרת הסרטונים שלנו:

למוצר מובנה ישנן יתרונות
רבות למשקיע וביניהם:

כסף פיננסי שנהנה מריביות עולות

יצירת אלטרנטיבת השקעה עדיפה

נזילות מלאה

המוצר המובנה נסחר בשווקים הפיננסיים, וניתן לממש אותו בכל עת

הכנסה כספית קבועה

המוצר המובנה מספק זרם הכנסה יציב וצפוי למשקיעים

שקיפות מלאה

המוצר המובנה נרכש מחשבון הבנק של המשקיע

ביטחון

המוצרים המובנים מונפקים ע"י התאגידים הבנקאיים הגדולים בעולם אשר מפוקחים תחת הרגולציה המחמירה ביותר

יצירת ודאות גדולה

המשקיע יודע מה הוא מקבל, יודע את פרטי המוצר המובנה, לכמה זמן הוא, את פרטי הקופון הקבוע ותנאיו, את ההגנה במקרה של נפילות בשווקים ואת פרטי הבנק המנפיק 

מה משך זמן ההשקעה?

למוצר מובנה יש זמן מוגבל לפעילותו, בדר"כ 1-3 שנים, בהתאם לתנאי המוצר.

כמה צריך להשקיע עבור מוצר מובנה?

למוצר מובנה יש רף כניסה מינימלי משתנה, בדר"כ מדובר בעשרות עד מאות אלפי שקלים, כאשר המינימום במרבית המקרים הינו 100 אש"ח.

האם ניתן לרכוש מוצר מובנה עבור קופת גמל בניהול אישי (IRA)?

מוצר מובנה עם מספר נייר סחיר (ISIN) יכול להירכש גם דרך קופת גמל בניהול אישי (IRA), בין אם קופת גמל לתגמולים, קרן השתלמות או תיקון 190.

מה מס רווחי הון על מוצר מובנה?

על מוצר מובנה יש מס רווחי הון בגובה 25% ריאלי. כיום מדובר במצב משתלם עקב השתוללות האינפלציה. לדוגמא, אם רכשתם מוצר מובנה המציע תשואה שנתית של 9%, והאינפלציה היא 5%, משמע הרווח הריאלי שלכם הינו 4% שעליו תשלמו 25%, כלומר 1%. במילים אחרות, על רווח של 9%, אתם שילמתם רק 1% מס רווחי הון.

למי מתאים מוצר מובנה?

המוצר המובנה מתאים עבור משקיעים שמחפשים לגוון את תיק ההשקעות בכלים פיננסיים מתוחכמים ויצירתיים. כמו כן, במוצרים מובנים רבים יש גידור מובנה להפסד ההשקעה אשר מייצר הגנה רחבה על ההשקעה, מה שהופך את המוצר הזה לעיתים להשקעה סולידית יותר על פני השקעה רגילה.

סוגי מוצרים מובנים

קרן מובטחת עם ריבית קבועה

ישנם מוצרים מובנים שבהם לא ניתן להפסיד את קרן ההשקעה, אלא רק לא לקבל את הריבית עליה אם תנאי המוצר המובנה לא מתקיימים. בתור דוגמא, אם במוצר מובנה יש תנאי שמדד S&P 500 צריך לעלות לפחות ב-20% בשנתיים והמדד לא עלה, מקבלים רק את ההשקעה בחזרה. גם אם המדד בכלל ירד, עדיין מקבלים את ההשקעה בחזרה. מדובר בסוג מוצר מובנה הבטוח ביותר, ולכן התשואה הפוטנציאלית עליו נחשבת הנמוכה ביותר. 

קרן מובטחת עם ריבית משתנה:

ישנם מוצרים מובנים שבהם הריבית שמקבלים עבור ההשקעה לא ידועה, ולמעשה נגזרת ביצועי ני"ע. למשל, מוצר מובנה לשנתיים על S&P 500 שמשלם ריבית 10% אם המדד עלה מעל 20%, ריבית 8% אם עלה 20%-12%, ריבית 5% אם עלה 12%-5%, וריבית אפסית אם עלה פחות מ-5%, ואף שלילי, כלומר המשקיע יקבל את הקרן בלבד.

קרן לא מובטחת, אך עם הפסד מקסימלי ידוע ומוגבל:

ישנם מוצרים מובנים שבהם ניתן להפסיד חלק מקרן ההשקעה אם התנאים לא התקיימו. למשל, מוצר מובנה שמשלם ריבית 10% שנתית אם המדד S&P 500 עולה ב-20% בשנתיים. עם זאת, המדד לא עלה, ולמעשה נפל ב-30%. המשקיע מפסיד בהתאם למקסימום ההפסד בתנאי המוצר המובנה, שבמקרה הזה היו 20%.

קרן לא מובטחת, אך עם רצועת ביטחון:

ישנם מוצרים מובנים שבהם לא ניתן להפסיד את קרן ההשקעה, אלא רק לא לקבל את הריבית עליה אם תנאי המוצר המובנה לא מתקיימים. בתור דוגמא, אם במוצר מובנה יש תנאי שמדד S&P 500 צריך לעלות לפחות ב-20% בשנתיים והמדד לא עלה, מקבלים רק את ההשקעה בחזרה. גם אם המדד בכלל ירד, עדיין מקבלים את ההשקעה בחזרה. מדובר בסוג מוצר מובנה הבטוח ביותר, ולכן התשואה הפוטנציאלית עליו נחשבת הנמוכה ביותר. 

צור קשר

עמוד הבית